Karmiąc nasze konie, chcemy dla nich jak najlepszego pożywienia, często zapominając o tym, jak te zwierzęta odżywiały się przez tysiące lat ewolucji. W naturze, konie nie mają dostępu do doskonale wyselekcjonowanych pasz o ogromnej zawartości białka i cukrów. Wręcz przeciwnie, ich układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia jedynie niewielkich ilości cukru, które znajdowały się w suchych pędach traw, jakie z trudem udawało im się odnaleźć na stepie. Co ciekawe, konie najczęściej same wiedzą, jakich mikroelementów im aktualnie potrzeba i żyjąc dziko, odżywiają się w najbardziej odpowiedni dla nich sposób. Często pokonują przy tym ogromne, około trzydziestokilometrowe odległości, zapewniając sobie tym samym optymalną dawkę ruchu.
Sami możemy zauważyć, że podczas karmienia koni na padokach zwykle przechodzą one od jednego paśnika do drugiego. Wędrowanie w poszukiwaniu jedzenia jest bardzo głęboko zakorzenione w ich naturze. Wychów boksowy koni i wydzielenie im konkretnych pór karmienia wymaga od nas dobrego dopasowania składników odżywczych, aktualnie potrzebnych naszym koniom.
W naszej stajni zapewniamy im stały dostęp do siana, co jest szczególnie ważne przy koniach z tendencją do chorób wrzodowych. Mogą one cały czas pobierać niewielkie dawki pokarmu objętościowego, przez co ich żołądek nie bywa pusty, więc zmniejsza się ryzyko tworzenia nadżerek na ścianie żołądka.
Aby zapewnić Państwa koniom stały dopływ odpowiednich skladnikow odżywczych dysponujemy wieloma rodzajami pasz typu musli, pelet czy sieczka. Co ważne, staramy się wybierać produkty możliwie nieprzetworzone, aby konie otrzymywały w pełni naturalne pożywienie. Nasz sposób żywienia opiera się na karmach niskobiałkowych i niskocukrowych bez dodatku melasy. Wiemy, że zbyt duża ilość cukru jest szkodliwa dla końskiego zdrowia, co przejawia się przede wszystkim otyłością, insulinoodpornością i obecnością flary oraz obrączek na kopytach. Są to schorzenia utrudniające koniom normalne funkcjonowanie i obniżające ich wydolność.
Wychodząc naprzeciw tym problemom, chcemy pomóc Państwu indywidualnie dobrać sposób żywienia koni, odpowiedni do ich metabolizmu oraz sposobu użytkowania.
Dysponujemy również dodatkami paszowymi, takimi jak:
- drożdże – wspomagają pracę układu pokarmowego i dbają o utrzymanie właściwej flory bakteryjnej, co jest niezwykle ważne, gdyż konie jako roślinożercy nie trawią same celulozy, z której składa się większość ich pasz. Robią to odpowiednie bakterie, znajdujące się w jelitach, których rozwój można wspierać właśnie przez podawanie tego suplementu.
- łuska słonecznika – działa korzystnie na rozwój rogu kopyta oraz utrzymuje prawidłową perystaltykę jelit. Dzięki niej sierść naszych podopiecznych ma zdrowy połysk i miłą w dotyku fakturę.
- oleje lniane i inne – zapewniają źródło kwasów omega 3 i pomagają w wolnym uwalnianiu energii, co jest szczególnie ważne dla koni pracujących pod siodłem. Wspomagają także rozwój okrywy włosowej i działają pozytywnie na układ pokarmowy.
- lizawki – konie mają własne lizawki do stałej dyspozycji zarówno w boksach jak i na padokach. Posiadamy ogromną gamę przeróżnych smaków i rodzajów, od soli himalajskiej do lizawek ziołowych. Dzięki temu konie zapewniają sobie wolny dostęp do potrzebnych im aktualnie mikroelementów.
Ponadto, nasze padoki są regularnie sprawdzane w celu wyeliminowania ewentualnych roślin szkodliwych czy niepożądanych, aby zlikwidować ryzyko zatrucia się koni.
ŻYWIENIE KONI
W oparciu
o ich naturalne zapotrzebowanie
na składniki odżywcze
Sieczka niskocukrowa, bez melasy. | Musli jabłkowo-marchewkowe. Bez zbóż | Pasza niskocukrowa |
---|